Szkło jako element schodów

Data dodania: 30.12.2016


Schody od dawna służą nie tylko jako sposób komunikacji między piętrami, ale także jako dekoracja wnętrz. Kiedyś pozwolić sobie na to mogli tylko bogacze, obecnie piękne, nowoczesne schody może mieć każdy przeciętny inwestor. Dzisiejsze trendy obejmują schody minimalistyczne, schody gięte lub ze szklanymi segmentami. Jak sprawdza się szkło jako element schodów?

Bezpieczeństwo

Czy szkło w meblu tak intensywnie użytkowanym, jak schody, będzie bezpiecznym rozwiązaniem? Niektórzy mogą mieć obawy, ponieważ szkło kojarzy się z czymś słabym i kruchym. Jednak nie powinno to być powodem do niepokoju – o ile kupimy schody u renomowanych producentów (zobacz: Schody Szczecin) Wszystkie elementy szklane, które mają być w ciągłym użyciu, są zawsze odpowiednio zabezpieczone.

Poręcze

Bardzo dobrze prezentują się nowoczesne schody drewniane ze szklanymi balustradami. Najczęściej taki model można spotkać we wnętrzach minimalistycznych, choć dobrze wpasują się w także inne style. Taka szklana balustrada jest całkowicie bezpieczna, ponieważ wykonana jest z ze szkła hartowanego i zawsze zalaminowana. Dzięki temu, gdyby jednak miało dojść do uszkodzenia balustrady, nie rozsypie się ona w drobny mak, a ułamane kawałki pozostaną w jednym miejscu.

Stopnie

Można zastosować rozwiązanie odwrotne: szklane lub metalowe balustrady ze szklanymi stopniami. Tak jak w przypadku balustrad, są dobrze zabezpieczone. Wykonane są także z laminowanego szkła hartowanego, jednak jeden stopień tworzy kilka takich szklanych szyb. Są one ze sobą sklejane, aby zapewnić większą stabilność i trwałość. Wspinając się po takich schodach, nie mamy wrażenia, że za chwilę ułamią się nam pod stopami, choć osoby z lękiem wysokości mogą mieć problemy.

Całość

Można przysłowiowo pójść na całość i pokusić się o wykonanie schodów w całości ze szkła. Ten typ schodów jest zdecydowanie niekonwencjonalny i niezbyt często spotykany. Jeśli chcemy uzyskać dodatkowe efekty, możemy podświetlić krawędzie schodów, dzięki czemu mebel nabierze futurystycznego wyglądu. Między warstwy szkła można również włożyć nadruki, suszone rośliny lub inne dekoracje, które nadadzą konstrukcji indywidualnego charakteru.

Jeśli myślimy o nietypowych, nowoczesnych schodach, warto rozważyć obecność szkła w konstrukcji. Dzięki temu zwykłe schody drewniane zyskają niecodzienne oblicze. Można także zdecydować się na schody przezroczyste w całości. Pamiętajmy, że takie schody są bezpieczne, należy tylko zadbać, by ich powierzchnia stopni była antypoślizgowa, ponieważ często użytkowane szkło może się łatwo wygładzać.

Jaka frezarka do drewna będzie najlepsza?