Schody i styl wnętrza

Data dodania: 02.10.2016


Urządzanie domu to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów na drodze do własnego wymarzonego miejsca do życia. Odpowiedni dobór kolorów, materiałów, akcesoriów i dekoracji składa się na ostateczny efekt w postaci przestrzeni idealnie dopasowanej do upodobań oraz oczekiwań mieszkańców. Schody jako jeden z największych elementów domu stanowią bardzo ważną część aranżacji wnętrza, dlatego powinny stanowić spójną część przestrzeni domowej. Jakie schody pasują do domu urządzonego w najpopularniejszych aranżacjach? Jak pogodzić schody i styl wnętrza?

Wnętrze minimalistyczne

Minimalizm opiera się na głównym założeniu, zgodnie z którym mniej znaczy więcej, a jakość ma dużo większe znaczenie niż ilość. Paleta barw spotykana w aranżacji takich wnętrz najczęściej opiera się na dość neutralnych kolorach, ewentualnie z jednym lub dwoma bardziej zdecydowanymi akcentami. W kwestii dekoracji obowiązuje ograniczenie, w takim stopniu, aby zachować dużą ilość niezagospodarowanego miejsca i uniknąć zapełnionego po brzegi pomieszczenia.

W takim wnętrzu doskonale sprawdzą się schody na wymiar o konstrukcji półkowej. Patrząc na schody półkowe wydaje się, jakby stopnie unosiły w powietrzu – efekt ten można zawdzięczać wspornikom umieszczonym w stopniu, przymocowanym do ściany. Oprócz niezwykle efektownego wyglądu, który bardzo dobrze komponuje się z nowoczesnym, minimalnym wnętrzem, schody półkowe nie przytłaczają optycznie przestrzeni.

schody i styl wnętrza schody szczecinfot. wycenaschodow.pl

Wnętrze skandynawskie

Aranżacja wnętrz w stylu nawiązującym do krajów skandynawskich jest coraz bardziej popularna w polskich domach. Przestrzeń utrzymana w tej stylistyce ma łączyć kontrasty: chłodny charakter Północy, jak i przytulne domowe wnętrze. Żeby osiągnąć taki efekt często wykorzystuje się proste meble wykonane z bielonego drewna, podłogi i ściany w neutralnych barwach oraz odpowiednie oświetlenie. Oprócz wykorzystania naturalnego źródła światła (czemu często towarzyszy rezygnacja z firan czy rolet) warto zadbać o kilka minimalistycznych lamp i kinkietów. Uzupełnieniem będą akcesoria tekstylne: narzuty, pledy i poduszki wykonane z naturalnych materiałów.

https://www.nadparseta.pl/

Dla takich wnętrz warto ­pomyśleć o schodach z wangą centralną. Jest to niecodziennie wyglądająca konstrukcja, w której belka nośna umieszczona jest wzdłuż biegu. Dzięki ażurowym podstopnicom stanowi ona również element dekoracyjny. Takie schody warto wykonać z drewna sosnowego lub wykończyć lakierobejcą, tak aby nadać im odpowiedniego odcienia dopasowanego do elementów stolarki w domu.

Wnętrze klasyczne­­­

W domu urządzonym w stylu klasycznym musi panować przytulny klimat, o który najłatwiej przez wykorzystanie tradycyjnych materiałów i ciepłych kolorów. Ale równowagą dla takiego prawdziwie domowego charakteru musi być uzyskanie eleganckiego wnętrza. Warto inspirować się przestrzenią otwartą w hotelach, gdzie z jednej strony gość czuje się komfortowo i wygodnie, a z drugiej docenia nieco wytworny, ale nieprzytłaczający klimat wnętrza.

Jakie schody najlepiej uzupełnia klasyczną przestrzeń? Najważniejszy będzie wybór drewna, który będzie spójny z pozostałymi gatunkami obecnymi we wnętrzu. Dzięki temu konstrukcja będzie harmonijnie uzupełniała przestrzeń w domu. Dobrze sprawdzą się tradycyjne schody policzkowe, z drewnianą balustradą w postaci zdobionych tralek.

Wnętrze industrialne

Bez wątpienia jednym z hitów urządzania domów w ostatnim czasie jest aranżacja inspirowana surowymi wnętrzami fabryk i budynków przemysłowych, czyli styl industrialny. Nie może w nim zabraknąć elementów metalowych, klasycznej czerwonej cegły czy artystycznych akcesoriów, na przykład oryginalnej grafiki na ścianie.

Trudno o lepiej dopasowaną konstrukcję niż schody kręcone, najlepiej wykonane z metalu. Oddają one surowy styl wnętrza i dobrze sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach.

schody i styl wnętrza na wymiarfot. wycenaschodow.pl


W każdym wnętrzu doskonale wyglądają także drewniane schody gięte – polecamy.