Schody na wymiar – najczęstsze pytania

Data dodania: 02.10.2016


Schody jako konstrukcja budowlana są niezbędne w każdym budynku, który ma co najmniej dwie kondygnacje. Zamówienie schodów przygotowanych na indywidualne zlecenie często wiąże się z wieloma wątpliwościami ze strony inwestora. Oto najczęściej zadawane pytania, z jakimi do producentów schodów przychodzą klienci zainteresowani produkcją schodów na wymiar.

Kiedy montowane są schody?

Jeśli chodzi o schody drewniane ich montaż następuje na etapie ostatnich prac wykończeniowych w domu. Wcześniejsze zamontowanie konstrukcji wiąże się z ryzykiem uszkodzenia drewna podczas wykonywania różnego rodzaju robót budowlanych. W takim przypadku koszty naprawy uszkodzonych schodów mogą być naprawdę wysokie.

Z jakiego drewna najlepiej wykonać schody?

Drewno wykorzystywane do produkcji schodów musi przede wszystkim pochodzić ze sprawdzonego źródła. Dobry producent schodów współpracuje z lokalnymi tartakami, co dla klienta jest gwarancją schodów najwyższej jakości.

Schody najlepiej wykonać z twardych i wytrzymałych odmian drewna, dzięki czemu konstrukcja nie będzie podatna na zniszczenia mechaniczne lub chemiczne. W ofercie renomowanych producentów można znaleźć zarówno gatunki drzew europejskich, jak i egzotycznych. Najczęściej schody wykonuje się z takich odmian jak: dąb, buk, jesion lub doussie, sapeli i jatoba.

jak wybrać schody drewnofot. Schody na wymiar to także wybór odpowiedniego gatunku drewna; wycenaschodow.pl

Ile kosztują schody na wymiar?

Kwestia ceny schodów projektowanych i wykonanych na zamówienie nie pozwala jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Proces wyceny jest zależny od wielu czynników – rozpoczynając od wielkości konstrukcji, przez stopień zaawansowania projektu, aż po wykorzystane materiały. Na przykład za rodzime odmiany drewna zapłacimy mniej niż za gatunki egzotyczne, więc ta sama konstrukcja, ale z innego drewna może osiągać zupełnie inne kwoty. Ceny schodów na wymiar mogą wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Które schody są najwygodniejsze?

Przyjmuje się, że najwygodniejsze są konstrukcje, w których występuje tak zwany spocznik, czyli podest oddzielający dwa biegi schodów. Dzięki takiemu rozwiązaniu w trakcie wchodzenia po schodach można przystanąć, zatrzymać się na chwilę lub minąć z osobą, która idzie z naprzeciwka. Większe problemy mają właściciele schodów krętych lub zabiegowych, gdzie w miejscu zmiany kierunku biegu stopnie mają odmienną szerokość, zwężając się na zakręcie. Nie bez znaczenia dla komfortu użytkowania takiej konstrukcji będzie także montaż barierki lub poręczy, na której można się oprzeć i dzięki temu sprawnie wchodzić i schodzić ze schodów.

jak wybrać schody proste ze spocznikiemfot. schody Szczecin

Jak dbać o drewniane schody?

O prawidłową pielęgnację drewna warto zapytać specjalistę, który zajmie się wykonaniem i montażem konstrukcji w naszym domu. Takie profesjonalne zalecenia z pewnością pomogą nam w pielęgnacji schodów drewnianych. Na co dzień trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, żeby nie narażać drewna na działanie wody i wilgoci. Drewno na schodach zachowa na dłużej swoje właściwości, jeżeli zostanie odpowiednio zabezpieczone na ostatnim etapie produkcji.

G2 TEAM