Schody wewnętrzne – klasyczne czy nowoczesne?

Data dodania: 02.10.2016


Schody w domu muszą spełniać wiele ważnych warunków, aby były w pełni funkcjonalnym elementem wnętrza. Przede wszystkim powinny być wygodne, stabilne oraz trwałe, jednak trudno zignorować ich wpływ na estetykę całej przestrzeni w domu. Producenci schodów zajmują się projektowaniem konstrukcji na indywidualne zamówienie, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, aby schody stanowiły spójny element wnętrza. Jak zatem wygląda projekt schodów klasycznych, a po czym poznać schody nowoczesne?   

Klasyczna konstrukcja

Wnętrza domów klasycznych są bardzo popularne wśród polskich inwestorów budowlanych, dlatego jak potwierdza producent schodów w Szczecinie, klienci bardzo często są zainteresowani zamówieniem konstrukcji na wymiar, które będą uzupełniać nieco zachowawczy, ale ponadczasowy charakter wnętrza.

Przykładem projektów, które prawdopodobnie najczęściej pojawiają się w klasycznych domach są schody wangowe samonośne. Elementem nośnym są tutaj tak zwane wangi lub policzki, czyli belki, które zapewniają stabilność konstrukcji. Tego typy schody najlepiej wpisują się w wygląd tradycyjnego domu. Żeby podkreślić neutralny charakter takiej konstrukcji do produkcji schodów na wymiar warto wybrać odmiany drewna występujące w Polsce, czyli dąb, buk, jesion, sosnę czy klon – zgodnie z tym, aby odcienie stolarki we wnętrzu i schodów nie różniły się bardziej niż 2-3 odcienie.

Schody nowoczesne

Jeżeli spojrzeć na trendy we współczesnej architekturze i budownictwie wciąż rosnącą popularnością cieszą się domy urządzone w stylu nowoczesnym. Najczęściej takie wnętrza nawiązują do kompozycji minimalistycznych, industrialnych lub skandynawskich. W takim przypadku doskonale sprawdzają się nieco bardziej nietypowe projekty schodów (zobacz: schody na wymiar Szczecin).

Do najbardziej efektownych projektów schodów nowoczesnych, które przypadną do gustu wielbicielom niebanalnych rozwiązań, należą schody dywanowe lub z belką centralną. Konstrukcja tych pierwszych opiera się na wspornikach mocowanych z jednej strony w stopniu, a z drugiej w ścianie. Natomiast schody z wangą centralną wyróżniają się belką umieszczoną wzdłuż biegu schodów, co przy ażurowych podstopniach prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie.

Balustrada – tradycyjna czy nietypowa?

Ciekawym uzupełnieniem projektu, który może wpłynąć lub wręcz odmienić wygląd konstrukcji jest balustrada. Klasycznie jest ona wykonana z drewna i przyjmuje formę desek, relingów lub rzeźbionych tralek. W wersji nowoczesnej, producent schodów w Szczecinie radzi, aby zastosować szklane wypełnienie balustrady. Jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, a przy tym niezwykle atrakcyjne wizualnie.

Winter Polska