Czy schody drewniane wciąż są w modzie?

Data dodania: 30.08.2018


Każdy, kto już rozpoczął lub dopiero planuję budowę domu z piętrem czy też poddaszem – na pewno doszedł do tego, że będzie potrzebował odpowiednich schodów, które połączą piętro z parterem. Możesz oczywiście postawić na windę, to bardzo wygodna opcja, jednak może kosztować więcej niż schody drewniane czy metalowe, a dodatkowo może się zepsuć, uniemożliwiając ci dostanie się na wyższy poziom. Kupno schodów to rzecz, której raczej nie załatwisz w kilka godzin – oferta u producentów jest naprawdę szeroka i wciąż się powiększa. Zastanów się, czy interesują cię raczej klasyczne schody drewniane, czy też nowoczesne schody wykonane z takich materiałów, jak stal czy metal, a nawet szkło. Jeśli planujesz wnętrze klasyczne – nie zapominaj, że najlepiej komponuje się z nim drewno. Jest to uniwersalny materiał, który wyróżnia się także ponadczasowym stylem oraz wytrzymałością na długie lata.

Nowoczesne domy z minimalistycznymi wnętrzami to miejsca, w których schody drewniane również będą wyglądać dobrze (uniwersalność), jednak warto pomyśleć o innych odmianach drewna lub też dodaniu elementów wykonanych z innego materiału, takiego jak metal czy szkło. Skrajnie minimalistyczne i surowe domy dobrze będą współgrały ze schodami wykonanymi z metalu lub kamienia. Marmur jest najpopularniejszym kamieniem wykorzystywanym przy projektach schodów – granit stosowany jest dużo częściej na zewnątrz budynku. Takie kamienne schody nie będą na pewno najtańszym i najbardziej oszczędnym rozwiązaniem, ale spójrz na to z drugiej strony – schody przetrwają wiele lat, a ich wygląd pozostanie niezmienny. Marmur dostępny jest w naprawdę wielu różnych odcieniach, dlatego możesz dobrze dopasować go do stylistyki twojego domu. Klasyczny biały marmur wciąż jest najbardziej popularny, ale pojawia się także marmur różowy. Pamiętaj o tym że schody na wymiar nie muszą być wykonane tylko z jednego materiału – z powodzeniem możesz połączyć kamień z metalem, szkłem a nawet drewnem. Schody drewniane zawsze potrzebują odpowiedniej pielęgnacji – schody kamienne wręcz przeciwnie.

Pomimo popularności innych materiałów, z których wykonuje się schody na wymiar – to drewno pozostaje niekwestionowanym liderem. Jak już wspominaliśmy – jest to uniwersalny materiał, z którego od setek lat korzystamy i wykorzystujemy do najróżniejszych celów. Projekt schodów z drewna może zakładać wykorzystanie różnego rodzaju gatunków drewna. Ważne jest to, aby drewniane elementy konstrukcji były odpowiednio wysuszone – wilgotne drewno, może doprowadzić do uszkodzenia schodów, a na pewno nie pomoże w utrzymaniu ich dobrego wyglądu przez wiele lat.