Schody drewniane czy betonowe? Podpowiadamy, które wybrać!

Data dodania: 02.03.2018


Na pewno zdążyłeś zauważyć, że od kilku lat schody drewniane są bardzo ważnym elementem wystroju każdego nowoczesnego domu. To prawda – ich funkcja jest głównie użytkowa, powinny zapewniać drogę między poszczególnymi piętrami. Ważny jest jednak również ich wygląd – dzięki niemu możemy podkreślić charakter wnętrza i nadać mu eleganckiego stylu. Schody na wymiar wymagają indywidualnego projektu, który uwzględni potrzeby domowników i zapewni im pełen komfort użytkowania – każdego dnia. Pamiętaj również o tym, że projekt schodów drewnianych powinien wspólnie z innymi pomieszczeniami tworzyć współgrającą przestrzeń. Jakie zatem schody będą najlepsze do twojego domu? Przekonaj się sam!

Zacznijmy od klasycznego rozwiązania, jakim są schody drewniane – to bardzo popularny wybór pośród właścicieli domów z piętrem użytkowym. To uniwersalny surowiec, który wykorzystujemy do budowy mebli, podłóg czy właśnie schodów od wielu, wielu lat. Jaka jest główna zaleta, która wyróżnia schody drewniane? Ich projekt może zostać wykonany na różnych etapach budowy domu. Należy wiedzieć o tym, że takie proces jak projektowanie schodów rozpoczyna się zaraz po przyjęciu przez producenta indywidualnego zamówienia. Profesjonalny producent schodów może także doradzić ci w wyborze konkretnego rodzaju drewna lub typu konstrukcji schodów. Ile zajmie wykonanie naszych wymarzonych schodów? To zapewne będzie kilka tygodni – musisz być cierpliwy.

Bardzo wiele osób jest prawdziwymi miłośnikami powierzchni drewnianych – docenią oni ich elegancki wygląd i ponadczasowy styl. Istnieje podstawowa zaleta schodów wykonanych z drewna – mogą one mieć dowolny kształt, dzięki specjalnej obróbce i modyfikacjom, które możemy do nich wprowadzić. Drewno, to bardzo wdzięczny materiał, który sprawdzi się w tego typu zabiegach. Pamiętaj także, że schody drewniane będą bardzo ekologicznym rozwiązaniem, a dodatkowo twoje wnętrze może dzięki nim nabrać naprawdę przytulnego charakeru.

Jeżeli jednak jesteś zwolennikiem naprawdę nowoczesnych rozwiązań we wnętrzach – postaw na schody betonowe. Ich projekt wymaga więcej czasu, niż ten który powstawałby dla schodów drewnianych. Wylewka betonu musi zostać połączona z resztą konstrukcji budynku, dlatego projekt domu powinien już na wstępnie uwzględniać tę kwestię. Następnie po wylaniu, trzeba odczekać kilkanaście dni, aż beton wyschnie.

Nie wiesz na który typ schodów się zdecydować? W sytuacji, kiedy twoje wnętrze ma bardzo minimalistyczny charakter – betonowe schody będą się świetnie wpasowywać. Musisz jednak mieć również dużo przestrzeni, ponieważ zajmują one sporo miejsca. Dużo lżejsze będą schody drewniane – nie przytłoczą wnętrza swoimi rozmiarami, ale spełnią funkcję eleganckiego dodatku do każdego domu.