Schody ażurowe w małym wnętrzu

Data dodania: 27.10.2016


Urządzanie stosunkowo niewielkiego wnętrza, w którym każdy metr kwadratowy jest na wagę złota stanowi prawdziwe wyzwanie dla właściciela domu. Nawet wiedza z zakresu aranżacji wnętrz czy naturalne wyczucie przestrzeni i dobry gust może nie wystarczyć, jeśli chcemy jak najlepiej wykorzystać metraż w domu. Jednym z bardziej kłopotliwych elementów wykończenia małego wnętrza jest wybór schodów. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać schody ażurowe.

Lekka konstrukcja

Pierwsze, co rzuca się w oczy patrząc na schody ażurowe to ich wizualna lekkość. Tego typu schody nie przytłaczają pomieszczenia, w którym się znajdują i przez to automatycznie nie powodują, że wydaje się ono mniejsze. Ten rodzaj konstrukcji, a więc schody samonośne, w przeciwieństwie do swojego odpowiednika wykonanego z betonu, są także dosłowne lżejsze i nie wymagają tak ciężkiej zabudowy jak schody żelbetowe. Jeśli dodatkowo wybierzemy jasny, lekki gatunek drewna jeszcze bardziej spotęgujemy optyczny efekt lekkości.

Szyte na miarę

Żeby jak najskuteczniej wykorzystać miejsce przeznaczone na budowę schodów najlepiej udać się do specjalisty, który zaprojektuje taką konstrukcje na indywidualne zamówienie. W sklepach budowlanych można kupić gotowe schody kręcone, które zazwyczaj polecane są do małych wnętrz, jednak niekoniecznie jest to najlepsze rozwiązanie. Przede wszystkim nie należą one do najwygodniejszych w użytkowaniu, ale równie istotne może być to, że gotowa konstrukcja nigdy nie będzie idealnie pasowała do warunków w pomieszczeniu. Zakup takich schodów to jedynie pozorna, krótkotrwała oszczędność, która może się szybko zemścić. Z kolei zlecenie wykonania schodów firmie, która wykonuje je na wymiar to zazwyczaj jednorazowa inwestycja, która daje spokój na długie lata.

Polecamy też – projektowanie schodów na zamówienie: wycenaschodow.pl

Efektowny design

Schody ażurowe sprawdzają się idealnie w każdym niewielkim wnętrzu, niezależnie od tego, w jakim stylu będzie ono wykończone. Jeśli planujemy aranżację domu w stylu klasycznym doskonale będą wyglądać schody policzkowe, które są stabilne i ponadczasowe. Właściciele wnętrz w stylu nowoczesnym często wybierają projekty schodów dywanowych lub półkowych, które wyróżniają się swoim minimalistycznym charakterem. Do wyboru są jeszcze między innymi schody bolcowe czy z belką centralną, która montowana jest wzdłuż stopni od spodu konstrukcji. Pozostaje jeszcze dopasowanie projektu do warunków we wnętrzu i wybór pomiędzy schodami jednobiegowymi, zabiegowymi czy ze spocznikiem.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Ażurowe podstopnie, czyli otwarta przestrzeń pomiędzy stopniami sprawia, że wnętrze wydaje się większe – dzieje się tak za sprawą braku nadmiernej zabudowy. Tego typu ograniczenia w architekturze wnętrz przeważnie sprawiają, że pomieszczenie traci nieco metrażu, przynajmniej w naszych oczach. Ale ażurowe podstopnie ułatwiają też przenikanie światła między piętrami, co warto podkreślić odpowiednim oświetleniem. Dobrym i nieskomplikowanym pomysłem jest montaż lampek LED na szerokości stopni – w formie listwy lub pojedynczych punktów.

Sprawdź także – produkcja schodów na wymiar: wycenaschodow.pl

Frezarka CNC – jaka będzie najlepsza