Jakie schody będą najlepsze do twojego domu?

Data dodania: 03.10.2018


Kiedy jesteś w trakcie budowy domu – na pewnym etapie przychodzi moment decyzji odnośnie wyboru schodów. Myślisz, że wystarczy wybrać jakiekolwiek schody drewniane? Jesteś w dużym błędzie, ponieważ schody – niezależnie od tego czy są metalowe czy drewniane, mają bardzo duże znaczenie we wnętrzu każdego domu z piętrem lub poddaszem użytkowym. Po pierwsze schody wewnętrzne muszą być wykonane z materiału odpowiedniej jakości i wytrzymałości – nie każdy rodzaj drewna będzie odpowiedni dla takiego projektu, jak schody drewniane. Schody drewniane są raczej klasycznym wyborem – schody metalowe często wybierane są przez osoby posiadające dom w industrialnym stylu. Poszczególne materiały możesz oczywiście ze sobą łączyć uzyskując całkiem ciekawy efekt.  

Schody prowadzące na piętro lub poddasze użytkowe zawsze posiadają podobną funkcję – ich zadaniem jest bezpieczne doprowadzenie nas na wyższy poziom domu. Posiadanie wygodnych schodów jest bardzo ważne w codziennym funkcjonowaniu – jeżeli twoja rodzina ma dużo członków i mieszkacie w jednym dużym domu – wąskie schody kręte, na których ciężko będzie się wyminąć, nie są dobrym rozwiązaniem. Sprawdzą się jednak w sytuacji, kiedy twój dom ma naprawdę niewielką powierzchnię, ponieważ nie zajmują zbyt wiele miejsca. Schody drewniane kręte są także bardzo widowiskowe i dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Jeżeli dysponujesz sporą ilością przestrzeni użytkowej, możesz postawić na schody które zajmą więcej miejsca – na przykład schody drewniane zabiegowe lub jednobiegowe.

schody na wymiar

Przejdźmy do kwestii odpowiednich materiałów, z których najlepiej jest wykonać schody – oczywiście pierwszym co przychodzi nam do głowy jest drewno – naturalne tworzywo, które jest także ponadczasowe i od lat nie wychodzi z mody. Dzięki wyborze drewnianych schodów twoje wnętrze może nabrać jeszcze cieplejszego charakteru i podkreślić niemal każde pomieszczenie urządzone w klasycznym stylu. Możesz oczywiście postawić na mniej tradycyjne materiały, takie jak beton, metal czy szkoło. Coraz częściej miksuje się ze sobą te materiały, uzyskując bardzo ciekawe i innowacyjne połączenia. Schody drewniane najczęściej wykonuje się z drewna bukowego – doskonale sprawdzi się także drewno dębowe. Czasami właściciele domów stawiają na wykonanie schodów z drewna egzotycznego, które jest zdecydowanie droższą opcją. Schody drewniane powinny być również pokryte specjalną powierzchnią antypoślizgową, która zapewni domownikom poczucie pełnego bezpieczeństwa. Pamiętaj, że wybór schodów drewniany jest bardzo ważny z tego względu, że raczej nie wymienisz ich po kilku latach lub wtedy, kiedy przestaną ci się podobać.

schody drewniane