Kominek − spójność kompozycji wnętrz

Data dodania: 19.06.2017


Obecność wyróżniających się elementów wystroju wnętrz to gwarancja unikalności oraz klimatu wnętrza. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby wszystkie akcesoria skupiały uwagę na centralnym miejscu w domu. Wyjaśniamy dlaczego warto zainwestować w kominek, oraz dlaczego pomaga on osiągnąć spójność kompozycji wnętrz.

Coraz częściej projekty domów jednorodzinnych uwzględniają montaż różnego rodzaju kominków. Pełnią one już nie tylko funkcję alternatywnego sposobu na ogrzewanie, ale także ważnego elementu wystroju wnętrza. Kominek niewątpliwie stanowi element klimatotwórczy każdej przestrzeni, dlatego nawet posiadacze mieszkań robią wszystko, aby dołączyć go do kompozycji swoich wnętrz. Jednak to właśnie wybór głównej funkcji kominka pozwoli nam w dokładnym rozplanowaniu otaczającej go przestrzeni. Poniżej przedstawiamy koncepcje wykorzystujące kominek jedynie jako innowacyjny element wystroju wnętrz.

W przypadku, gdy kominek ma spełniać jedynie funkcję dekoracyjną, możemy zdecydować się na wersję z otwartym paleniskiem. Są to konstrukcje tradycyjne, które najczęściej budowane są z cegły, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby konstrukcja była wykonana z dobrej jakości szkła lub metalu − ogranicza nas tylko nasza kreatywność i stopień odporności materiałów na ciepło. Jeśli chcemy uczynić
z kominka centrum całego domu lub mieszkania, należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie, że palenisko nie może zostać zamontowane w pobliżu elementów wystroju wnętrza podatnych na odkształcanie w wyniku kontaktu
z wysokimi temperaturami.

Warto również zaznaczyć, że przypadku, gdy funkcja kominka ogranicza się jedynie do urozmaicenia wystroju wnętrza, bardzo łatwo jest zbudować całą kompozycję pomieszczenia dookoła niego. Wszystkie akcesoria oraz meble powinny pasować do esencji, jaką emanuje nasze domowe palenisko. Mówiąc prościej, jeśli nasz kominek posiada drewniane elementy dekoracyjne, warto zadbać, aby cała reszta również nawiązywała do natury, przykładowo, do takiego paleniska będą pasować drewniane schody Gdynia. Oczywiście konstrukcje i inne elementy wystroju możemy dopasować gatunkowo do całej kompozycji.

Niezależnie od tego, jak będzie wyglądał nasz kominek, pamiętajmy o tym, że wraz
z wprowadzeniem go do naszej przestrzeni, stanie się elementem, który spoi kompozycję wszystkich naszych wnętrz.