Jak wybrać schody – krok po kroku

Data dodania: 02.10.2016


Każdy, kto mierzył się z zadaniem planowania wykończenia lub aranżacji domu lub mieszkania dwupiętrowego wie, że proces ten jest długą drogą, pełną trudnych decyzji, z którymi najczęściej trzeba będzie żyć przez bardzo długi czas. Nie inaczej jest w przypadku schodów – raz wybrane powinny służyć przez wiele lat. Zatem pokazujemy krok po kroku jak wybrać schody drewniane.

Typ schodów – beton czy drewno

Pierwsze decyzje zapadają już w momencie projektowania domu. Jeżeli właściciel nieruchomości chce mieć schody na beton muszą być one wpisane w plany architektoniczne budynku, ze względu na swoją konstrukcję, a zostaną wykonane we wstępnych fazach budowy domu. Jeżeli projekt przewiduje schody betonowe można z nich bez problemu zrezygnować i wybrać konstrukcję samonośną. W tym przypadku montaż następuje w końcowym etapie wykańczania domu, aby zapobiec ich zniszczeniu.

Które schody będą lepsze? Zwolennicy konstrukcji betonowej wskazują, że tego typu schody są wręcz niezniszczalne, nieporównywalnie bardziej trwałe niż samonośny odpowiednik. Jednak jak mówi producent schodów w Szczecinie prawidłowo zaprojektowane i wykonane schody drewniane również nie powinny sprawiać właścicielowi problemów, szczególnie jeśli zadbamy o ich konserwację. Dodatkowo konstrukcje samonośne wizualnie wydają się lżejsze i nie przytłaczają przestrzeni w taki sposób, jak może to mieć miejsce w przypadku schodów na beton.

Rodzaj konstrukcji

Kolejnym krokiem będzie decyzja o rodzaju konstrukcji – a jest w czym wybierać. Schody Szczecin wskazują kilka najbardziej popularnych typów, między innymi:

  • wypuszczane,
  • nakładane,
  • bolcowe,
  • z belką centralną,
  • dywanowe,
  • półkowe.

Odpowiedni typ konstrukcji schodów może zostać wybrany na podstawie precyzyjnych pomiarów na miejscu montażu oraz w miarę możliwości technicznych przy uwzględnieniu preferencji estetycznych właściciela.

Balustrada – ważny detal projektu

Kolejnym krokiem powinien być wybór balustrady, jaka uzupełni projekt schodów. Klasycznym rozwiązaniem jest montaż drewnianej balustrady w postaci desek ułożonych równolegle do powierzchni stopni, prostopadłych tralek lub złożonych relingów. Alternatywą może być balustrada wypełniona szkłem, która cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem (schody Szczecin).

Drewno do produkcji schodów

Nie można też zapomnieć o wyborze materiału, z jakiego zostaną wykonane lub wykończone schody. Drewno na schody musi być zarówno wytrzymałe, jak i dopasowane wizualnie do pozostałych elementów stolarki we wnętrzu. Powinno być także wysokiej jakości, więc dobrze jeśli firma stolarska, która zajmie się wykonaniem schodów na wymiar współpracuje z zaufanymi tartakami i dostawcami. W ofercie producenta schodów w Szczecinie znajdują się zarówno odmiany drzew europejskich, jak i egzotycznych. Wśród gatunków rodzimych królują dąb, buk i jesion, ale drewno egzotyczne także zdobywa coraz większą rzeszę wielbicieli. Przeszkodą w zamówieniu schodów na wymiar wykonanych z takich odmian jak jatoba, merbau czy doussie może być jednak ich wysoka cena.

Jaka frezarka do przydomowego warsztatu?