Jak czyścić drewniane schody?

Data dodania: 15.02.2017


Drewniane schody produkowane na zamówienie potrafią być prawdziwą ozdobą domu. Jednak, żeby jak najdłużej cieszyć się piękną drewnianą konstrukcją jako wizytówką domu warto każdego dnia odpowiednio o nią dbać. Jak czyścić drewniane schody, a czego najlepiej unikać, żeby im nie zaszkodzić?  

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak wiadomo o wiele łatwiej jest zawczasu zabezpieczyć drewno, niż później radzić sobie w powstałymi uszkodzeniami. Dlatego z myślą o długowiecznych schodach właściciel domu powinien już na etapie zamawiania konstrukcji poruszyć ten temat ze stolarzem. Firma, która produkuje schody drewniane zazwyczaj sama proponuje odpowiedni rodzaj zabezpieczenia drewnianej powierzchni. Specjalista najlepiej doradzi czy w przypadku konkretnych schodów i gatunku drewna sprawdzi się olejowanie, bejcowanie czy lakierowanie.

Poza tym warto poprosić takiego specjalistę o radę w zakresie pielęgnacji danego gatunku drewna. Dzięki takim instrukcjom o wiele łatwiej jest utrzymać schody w bardzo dobrym stanie i bez żadnych usterek przez wiele lat.

Schody wysokiej jakości

Dobrze wykonane drewniane schody powinny bez większych problemów sprawować się przez naprawdę długi czas. Jeśli jakieś usterki pojawiają się stosunkowo niedługo po montażu może to być wynikiem błędów popełnionych w trakcie produkcji lub instalacji konstrukcji w domu. Oczywiście fachowcom z prawdziwego zdarzenia nie powinno się to zdarzyć, ale trzeba mieć na uwadze, że im bardziej zaawansowana konstrukcja (na przykład schody gięte lub półkowe), tym większą uwagę trzeba poświęcić na znalezienie renomowanej firmy zajmującej się produkcją schodów na wymiar.

Jak dbać o schody na co dzień

Ale część problemów ze schodami drewnianymi wynika po prostu z nieprawidłowego obchodzenia się z nimi. Najważniejsza zasada, jaką powinien wziąć sobie do serca każdy właściciel domu, w którym znajdują się drewniane schody to ta, że drewno nie lubi wody. Trzeba na to uważać szczególnie przy myciu schodów – zamiast mokrego mopa lepiej użyć lekko wilgotnej ściereczki z odrobiną specjalnego środka do pielęgnacji drewna. Nie bez znaczenia jest też sam detergent – innego traktowania wymaga drewno lakierowane, a innego olejowane.

Dla bezpieczeństwa mieszkańców domu, którzy będą korzystać ze schodów do ich mycia nie powinno się też używać silnie nabłyszczających past. Tego typu preparaty mogą powodować, że drewniana powierzchnia będzie śliska, co może skończyć się poślizgnięciem i upadkiem ze schodów.