Jak bezpiecznie korzystać ze schodów?

Data dodania: 18.04.2017


Jedną z najważniejszych rzeczy, o które musimy zadbać podczas budowy domu jest zapewnienie bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Ostrożne przemieszkanie się po schodach to bardzo istotny czynnik warunkujący pewność, że domownikom nie stanie się krzywda. Wskazówki na temat tego, jak bezpiecznie korzystać ze schodów przydadzą się szczególnie dzieciom i nastolatkom.

Podczas chodzenia po schodach należy pamiętać o tym, że pośpiech jest naszym największym wrogiem. Dlatego warto przypomnieć wszystkim domownikom, że ostrożne przemieszanie się w powolnym tempie może zapobiec wielu nieszczęśliwym wypadkom.

Chodzą po schodach należy zwracać uwagę na każdy stopień. Może się tak zdarzyć, że będziemy wnosić ciężkie przedmioty na wyższą kondygnację i wtedy nasze obie ręce będą zajęte. Z racji tego, że nie możemy asekurować drogi trzymając się poręczy, niezwykle istotne jest, aby kontrolować sposób, w jaki przemieszamy się po schodach.

Warto zadbać o to, aby schody były odpowiednio oświetlone. Niezależnie od tego czy są to schody wewnętrzne czy zewnętrze, dobre oświetlenie ułatwi nam przemieszczanie się i zapobiegnie wypadkom. Nie można zapominać o włączeniu światła – chodzenie po schodach po ciemku jest surowo zabronione.

Na schodach nie należy zostawiać żadnych przedmiotów. Nie ma znaczenia czy są to buty, książki lub zabawki, ich miejsce na pewno nie znajduje się na schodach. Należy unikać używania konstrukcji jako dodatkowej przestrzeni do przechowywania przedmiotów. Stopnie powinny być puste i nie mogą na nich stać stosy książek lub akcesoria wystroju wnętrza np. wazony lub świeczki.

Jeśli regularnie pielęgnujemy schody drewniane, musimy poinformować wszystkich domowników o porządkach. Zwykłe poślizgniecie się na wypolerowanej powierzchni może zakończyć się tragedią. Warto też dopasować środki pielęgnacyjne tak, aby jedynie utrwalały wygląd schodów, a niekoniecznie tworzyły śliską powłokę na powierzchni stopni.

Wiele niebezpiecznych sytuacji może być wywołanych niepoprawnym wymierzeniem konstrukcji. Opracowując projekt schodów, warto skorzystać z doradztwa doświadczonych firm, które zajmują się produkcją schodów na wymiar. Podejmując współpracę z profesjonalistami, możemy mieć pewność, że nasze schody będą odpowiednio wymierzone, a tym samym bezpieczne.

Ostrożne korzystanie ze schodów daje nam gwarancję na to, że nikomu nie stanie się krzywda. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i upewnijmy się, że wszyscy domownicy je znają.