Dopasowanie schodów do wyglądu wnętrza

Data dodania: 28.03.2017


Budowa domu to z pewnością niełatwy proces, który wymaga wielu poświęceń i podejmowania odpowiednich decyzji. Najczęściej pojawiające się pytanie dotyczy odpowiedniego dobrania poszczególnych elementów wystroju przestrzeni m.in. jak dopasować schody do wyglądu wnętrza? A może powinniśmy spytać, jak dopasować wygląd wnętrza do stylu schodów? Na te oraz inne pytanie próbujemy odpowiedzieć poniżej.

Podczas układania kompozycji pod uwagę trzeba wziąć wiele zmiennych, jednak najważniejszy jest kolor i materiał poszczególnych akcesoriów. Są to dwie rzeczy, które ludzkie oko dostrzega od razu, dlatego to one decydują czy dana kompozycja nam się podoba, czy może niekoniecznie. To zagadnienie dotyczy również schodów.

Nie istnieje żadna konkretna zasada określająca, jak należy dopasować wygląd schodów do reszty pomieszczenia. Możemy dopasować charakter konstrukcji np. do koloru podłogi. Powierzchnie poziome pokryte gresem, który ma kolor jasny i łagodny dodają pomieszczeniu ciepła, a inne elementy wystroju łatwiej jest do nich dopasować. Przykładowo, z piaskową barwą gresu świetnie komponują się prawie wszystkie gatunki drewna. Inne rozwiązanie, które przyciąga wzrok i buduje poczucie komfortu to instalacja podłogi drewnianej.

W przypadku, gdy podłoga zostanie pokryta materiałem charakterystycznym np. terakotą, kolor i materiał schodów można dopasować do wyglądu drzwi. To rozwiązanie pozwala nam również zredukować koszty budowy – producent schodów i drzwi, który specjalizuje się w obróbce drewna wykona oba zlecenia. Możemy mieć wtedy pewność, że kolor i materiał, z których wykonane zostaną poszczególne elementy będzie taki sam i nie dostrzeżemy różnić w barwie.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie się do zasady, która mówi, że elementy wykonane z takiego samego materiału, niekoniecznie o tym samym odcieniu, będą bardziej do siebie pasować niż elementy wykonane z odmiennie różnych materiałów. Przykładowo, schody drewniane pochodzące od dębu będą bardziej pasować do bukowej podłogi niż gresowe wykończenie powierzchni do tych samych bukowych schodów.

Każdy ma swoją wizję idealnego wnętrza. Jedni łączą ze sobą kontrastujące barwy i skrajnie rożne materiały, inni dopasowują elementy tak, aby tworzywa, z jakich są wykonane były takie same, a kolejni tworzą kompozycje pasujących do siebie kolorów.  Ostateczna decyzja zależy od gustu przyszłych domowników, którzy powinni urządzić wnętrze według własnego uznania. Podejmowanie decyzji jest o wiele łatwiejsze gdy wiemy, że nie ograniczają nas żadne zasady, a jedynie granice naszej własnej wyobraźni.